Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Chore łakomczuchy

bezan1Psy są łakomczuchami: chętnie jedzą przy każdej nadarzającej się okazji. Gdy znajdą na śmietniku cuchnącą kość, najczęściej nie potrafią się pohamować, nawet gdy zostały w domu nakarmione. Wiele psów się przejada i z tego powodu wymiotuje częściej niż inne zwierzęta. Nie należy się tym zbytnio przejmować.

Uporczywe wymioty

Musimy się jednak zaniepokoić wtedy, gdy wymioty są uporczywe i gwałtowne lub połączone z krwią. Może to świadczyć o zatruciu, ostrym zapalaniu trzustki lub wątroby bądź chorobie zakaźnej np. parwowirozie, nosówce czy leptospirozie. Wszystkie te dolegliwości wymagają natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii, gdyż mogą skończyć się śmiercią zwierzęcia.

Skręt żołądka

Ostre wymioty mogą świadczyć też o skręcie żołądka, co wymaga natychmiastowej operacji. Dolegliwość można rozpoznać po tym, że pies po zjedzeniu obfitego posiłku staje się ospały i ciężko dyszy. Jego brzuch jest wzdęty. Zbierające się w żołądku gazy nie mają ujścia. Jest to bardzo niebezpieczne: powoduje utratę przytomności i kończy się śmiercią. W warunkach domowych nie można psu pomóc. Nie należy więc zwlekać z pojechaniem do weterynarza.

Nieżyt żołądka

Nieżyt żołądka ma znacznie lżejszy przebieg. Piesek jest osowiały, nie chce jeść, z pyska cuchnie mu zgnilizną. W cięższych stanach pies ma gorączkę i dreszcze. Stosujemy dietę: przez 1-3 dni podajemy zwierzęciu jedynie przegotowaną wodę. Dopiero potem gotujemy lekki kleik z płatków Owsianych. Zalewamy 1-2 łyżki płatków owsianych 3/4 1itra zimnej wody. Nastawiamy na mały ogień i gotujemy przez 10 minut często mieszając. Możemy zastosować leczenie homeopatyczne. Andrzej Szymański w książce "Lekarz naturalny zwierząt domowych" radzi, by podać psu 2-3 razy dziennie Arsenicum D 12 po 1 kropli w łyżeczce wody. Na drugi dzień dodajemy Carbo vegetebilis D6 (2-3 razy dziennie tyle leku. ile się zmieści na czubku noża).

Biegunka

Zazwyczaj przechodzi po 24 godzinach, gdy zastosujemy głodówkę. Podajemy zwierzęciu tylko świeżą wodę do picia, aby się nie odwodniło. Potem żywimy je kleikiem ryżowym. Dodajemy do niego następnie mielone, gotowane mięso. Niepokojącym objawem jest biegunka, która utrzymuje się dłużej, jest gwałtowna, bolesna lub krwawa. Wymaga to kontaktu z lekarzem, by ustalić jej przyczynę i uniknąć w przyszłości. Biegunka może być objawem nietolerancji pokarmowej na mleko, niedoczynności trzustki lub robaczycy, która powoduje duże osłabienie zwierzęcia. Owsiki na przykład mogą wywołać biegunkę, krwawienie i nawet anemię, a robaki obłe - oprócz lekkich wymiotów i biegunki - także kaszel i konwulsje, którym ulegają zwłaszcza szczenięta. Psie 1amblie zaś krwawe, często śluzowate biegunki. Biegunkę może spowodować również zjedzenie trutki, a to już

wymaga szybkiej interwencji weterynarza. Koty są znacznie bardziej wybredne niż psy w doborze jedzenia. Mimo to i one zapadają na schorzenia przewodu pokarmowego.

filip1Zaburzenia żołądkowo - jelitowe

Kot nie ma apetytu. Pojawia się biegunka lub wymioty. Spowodowane to może być podaniem nieświeżego mięsa lub ryb, spleśniałych lub skwaśniałych pokarmów roślinnych bądź nadmiarem soli w jedzeniu.

Zatrucie mięsem lub rybami jest bardzo niebezpieczne. Bakterie gnilne działają bardzo szybko, a jad kiełbasiany wytwarzany przez nie, stanowi silną truciznę. Kończy się to niestety, bardzo często śmiercią zwierzęcia. Gdy pojawią się więc objawy zatrucia - a wiemy, że nasz ulubieniec Jadł mięso, konserwy lub ryby - musimy natychmiast udać się do lekarza.

Trutka na szczury

Zatrucie nią następuje najczęściej po zjedzeniu myszy lub szczura, która połknęła trutkę. Kot traci apetyt, cierpi na uporczywe wymioty, kolor jego spojówek zmienia się z różowego na brudnoczerowny. Potem następuje silne ślinienie się i biegunka, najczęściej krwawa. Uszy, miejsca między palcami i okolice warg stają się zaczerwienione, potem obrzęknięte. W tych miejscach wypadają włosy i tworzą się strupy. Pomoc lekarza nawet natychmiastowa może niewiele dać, gdyż w 8O procentach zatruty kot ginie.

Przekarmienie

Niekiedy w imię źle pojętej troski o naszego ulubieńca, przekarmiamy go. Jeżeli kot spożył nadmierną ilość wątroby lub śledziony, które mają właściwości przeczyszczające, może cierpieć na biegunkę. Chore zwierzę jest osowiałe, ma zapadnięte boki i nastroszoną sierść. Jest wyczerpane. Jego kał jest wodnisty i zazwyczaj cuchnący. Zwierzę dużo pije, by uzupełnić niedobór wody w organizmie. Należy podać mu antybiotyki lub środki hamujące rozwój flory bakteryjnej w jelitach. Dobre wyniki daje podawanie kotu małych ilości świeżego mięsa.

Kamienie kałowe

Kot nie może oddać kału. Zwierzę jest rozdrażnione, rozpaczliwie miauczy. Jeżeli brak stolca będzie się utrzymywał przez kilka dni, dojdzie do wzdęcia brzucha, bóli, stanu zapalnego jelita prostego, gorączki i skurczów. Zwierzę może nawet przestać chodzić i będzie wyglądało jakby dopadł je paraliż. Trzeba natychmiast zrobić kotu lewatywę z naparu rumianku z olejem lnianym. Łyżkę stołową kwiatów rumianku zalewamy l szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem aż napar ostygnie. Gdy jest tylko ciepły, dodajemy dwie łyżki stołowe oleju lnianego i dobrze mieszamy.

Po lewatywie możemy zastosować leczenie homeopatyczne. Trzy razy dziennie podajemy po 1 kropli Nux vomica D 12 w łyżeczce wody - tak długo aż stolec wróci do normy. Kotu przez pewien czas nie serwujemy mleka, tłustego mięsa i ryb. Kot do takiego stanu może zostać doprowadzony przez nieuwagę właścicieli, gdyż objawy choroby można było zaobserwować już kilka tygodni wcześniej, gdy kot zaczął oddawać bardzo suchy kał zbyty w małe grudki, powleczone gęstym śluzem.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.